ПСЖ може да биде прв во групата, а може и да испадне од ЛШ

ПСЖ-може-да-биде-прв-во-групата-а-може-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВечерва ќе заврши фазата по групи во Лигата на шампионите. Во Топ 16 фазата иам уште две слободни места. Три тима конкурираат за место во осминафиналето од Ф групата, а два тима се во игра од Х групата.

Група Е

Атлетико Мадрид мора да освои барем бод против Лацио во последното коло од групата Е за да го освои првото место. На Лацио, пак, му требаат три бода за да ја преземе лидерската позиција. Феенорд ќе остане трет, а Селтик четврти без разлика на резултатот од нивната средба.

6. коло, среда, 21 часот:

Атлетико Мадрид – Лацио
Селтик – Феенорд

Табела: Атлетико 11, Лацио 10, Феенорд 6, Селтик 1

Група Ф

Ситуацијата во групата Ф е комплицирана. Борусија Дортмунд обезбеди место во нокаут фазата, со тоа што мора да избегне пораз од ПСЖ за да остане на првото место.

На „светците“ им е потребна победа за да ја преземат првата позиција. На ПСЖ би му бил доволен бод за второто место доколку Њукасл не го победи Милан, а и со пораз може да оди понатаму доколку Њукасл и Милан одиграат нерешено. Во спротивно, на шампионот на Франција му се заканува рано испаѓање од Лигата на шампионите.

Њукасл за да оди во осминафиналето мора да го победи Милан, а ПСЖ да не слави во Дортмунд. Од друга страна, на Милан му требаат три бода против Њукасл и победа на Борусија против ПСЖ за второто место.

6. коло, среда, 21 часот:

Борусија Дортмунд – ПСЖ
Њукасл – Милан

Табела: Дортмунд 10, ПСЖ 7, Њукасл 5, Милан 5

Група Г

Во групата Г се е јасно. Бранителот на титулата, Манчестер сити ќе остане прв, Лајпциг втор, Јанг Бојс од третата позиција оди во Лигата на Европа, додека Црвена звезда е елиминирана од европските натпреварувања.

6. коло, среда, 18:45 часот:

Црвена звезда – Манчестер Сити
РБ Лајпциг – Јанг Бојс

Табела: Манчестер сити 15, Лајпциг 9, Јанг Бојс 4, Црвена звезда 1

Група Х

Барселона сигурно ќе оди понатаму во Лигата на шампионите. Во последниот меч не смее да загуби од Ројал Антверпен за да заврши на првото место, а тоа ќе им го донесе и Шахтјор доколку не го победи Порто. Доколку Барса загуби и Шахтјор победи, првото место ќе се решава според вкупната гол-разлика, потоа вкупниот број на голови и евентуално вкупниот број постигнати голови на гостински терен.

Порто не смее да загуби од Шахтјор и тоа ќе биде доволно за да го заземе второто место. Украинците мора да го победат Порто, а можат да завршат и први ако имаат исти бодови како Барселона. Антверпен во секој случај останува последен.

6. коло, среда, 21 часот:

Порто – Шахтјор

Кралскиот Антверпен – Барселона
Табела: Барселона 12, Порто 9, Шахтјор 9, Антверпен 0.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK