Првиот Јапонец со европски трофеј се прости од фудбалот на 44 години

Првиот-Јапонец-со-европски-трофеј-се-прости-од-фудбалот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Јапонскиот фудбалер Шинџи Оно се повлече од спортот на 44-годишна возраст, со што стави крај на легендарната кариера во која стана првиот играч од својата земја што освоил европски трофеј. Оно го започна неделниот натпревар за Хокаидо Консадоле Сапоро против Урава, а потоа доживеа овации во 22. минута.

Оно беше дел од тимот на Фејенорд кој ја победи Борусија Дортмунд во финалето на Купот на УЕФА во 2002 година, кулминација на успешната четиригодишна магија на Јапонецот со холандскиот клуб.

Офанзивниот вешт играч беше дел од пионерскиот бран на јапонски играчи кои ѝ се приклучија на Европа кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите, заедно со Хидетоши Наката и Казујоши Миура. Наречен гениј, Оно има 56 настапи за јапонската репрезентација, во која дебитираше на 18 години и учествуваше на три светски првенства.

Оно беше прогласен за играч на годината во Азија во 2000 година и исто така играше за клубови во Германија (Хамбург СВ) и Австралија, освојувајќи го локалното првенство со Вестерн Сиднеј Вондерерс во 2013 година. Тој исто така ја освои Џеј-лигата и Лигата на шампионите во Азија со Урава Ред Дајмондс, како и Азискиот куп на нации 2000 година со Јапонија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK