–>

Пропеа еден од најдобрите фудбалери на сите времиња – кога ќе заврши фудбалската кариера не е се завршено

Пропеа-еден-од-најдобрите-фудбалери-на-сите-времиња-–-кога.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо фудбалот, глумата и сликарството, Ерик Кантона, поранешната ѕвезда на Манчестер Јунајтед, тргна на концертна турнеја, одржувајќи го својот прв концерт во Лион. За својот прв концерт во Франција по Англија и Ирска, во петокот вечерта во Лион, фудбалската легенда пееше, малку на англиски, малку на француски, дваесетина свои композиции со рок и меланхоличен акцент.

Во малиот театар Комеди Одеон, Ерик Кантона, во црвени спортски чевли и панталони, долго црно палто и мала шапка, настапи пред воодушевената публика. По налетот во музичкиот свет со други уметници, Кантона, на 57-годишна возраст, сега се претставува соло, со само двајца музичари, пијанист и виолончелист, кои го придружуваат неговиот рапав глас.

„Ова го правам за сцената и за публиката. Ми причинува задоволство. Станувам некој друг на сцената“, изјави поранешниот француски репрезентативец.

Неговата турнеја „Кантона го пее Ерик“ започна на крајот на октомври во Манчестер, градот што го круниса за крал на фудбалот помеѓу 1992 и 1997 година, а наскоро ќе го однесе во Женева, Марсеј и Париз, пред втората турнеја планирана за пролет 2024 година. Четири песни се достапни на социјалните платформи, а на крајот од двете турнеи треба да биде објавен албум во живо од дваесетина песни.

Музиката не е непозната област за Ерик Кантона, кој откако го напушти теренот, пред се се истакна на филмските екрани, особено во „Барајќи го Ерик“ на британскиот режисер Кен Лоуч. Во Франција неговиот глас веќе се слушна во групата Дионисос, во песните на Бернард Лавилиерс или Рашид Тахе.

Фудбалскиот гениј ги наведува и Леонард Коен, Ник Кејв и Том Вејтс како примери.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK