Проблем за Манчестер јунајтед, се повреди Расмус Хојлунд

Проблем-за-Манчестер-јунајтед-се-повреди-Расмус-Хојлунд.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРасмус Хојлунд ќе го пропушти саботниот натпревар помеѓу Манчестер јунајтед и Фулам. Клубот соопшти дека, данскиот репрезентативец има повреда на мускулот и нема да биде на теренот во следните две до три недели.

Повредата на Хојлунд е голем удар за тимот на Ерик тен Хаг, кој имаше бројни проблеми со повреди оваа сезона.

Данецот ќе го пропушти натпреварот во ФА купот против Нотингем Форест и првенствените натпревари со Манчестер сити, Евертон и Шефилд јунајтед.

Хојлунд минатиот викенд постави рекорд, станувајќи најмладиот играч во Премиер лигата кој постигнал барем гол во шест последователни натпревари.

Оваа сезона тој е најдобар стрелец на тимот со 13 гола на 30 натпревари во сите натпреварувања.

Хојлунд на „Олд Трафорд“ пристигна минатото лето од Аталанта за 74 милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK