Претседателот на Барселона наброја 15 клубови кои би играле во Супер лигата

Претседателот-на-Барселона-наброја-15-клубови-кои-би-играле-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБарселона и Реал Мадрид не се откажуваат од Суперлигата. Иако повеќето други европски гиганти се предомислија и повеќе не се заинтересирани за формирање на ново натпреварување, Шпанците тврдат дека има голем број на клубови кои би сакале да играат во Супер лигата.

„Ако Суперлигата не започне од следната сезона, ќе започне од 2025/26. Секој клуб би добил по 100 милиони евра, а тие пари не можат да се заработат ниту со освојување на Лигата на шампионите“, изјави претседателот на Барселона, Џоан Лапорта.

„Покрај Барса и Реал, би имало италијански клубови: Интер, Милан, Наполи и Рома. Исто така француски тимови како Марсеј и три португалски екипи, Спортинг, Бенфика и Порто, кои со задоволство би дошле. А има и холандски тимови. (Ајакс, Феенорд и ПСВ) и белгиски Клуб Бриж и Андерлехт“, истакнува Лапорта.

Првиот човек на Барселона верува дека Англичаните подоцна ќе влезат во Супер лигата.

„На првиот чекор ќе имаме европско натпреварување кое ќе се натпреварува со Премиер лигата. Мислам дека Англичаните нема да се согласат веднаш да влезат и сакаме да ни се придружат и имавме многу разговори со Ливерпул, Манчестер јунајтед, Челзи и Тотенхем. Сите овие клубови, од кои некои моментално се на продажба се заинтересирани“, изјави Лапорта и откри дека ПСЖ одбил да учествува во Супер лигата, бидејќи „имал моќна позиција во УЕФА“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK