Последен четвртфинален натпревар

novo.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХоландија успеа да биде триумфира како репрезентација во пет од претходните седум големи четвртфиналиња на големите турнири.

Турција по четврти пат ќе игра четврт-финале на голем турнир – ЕП 2000, СП 2002 и ЕП 2008.

Во последните две натпреварувања стигнаа до полуфиналето.

Турција на овој турнир доби 18 жолти картони.

Во историјата на ЕП, само Чешка во 1996 година добила повеќе картони на еден турнир – 20 картони од кои 19 жолти и еден црвен.

На Светското првенство 2022 и ЕП 2024, единствениот европски играч со повеќе голови од Коди Гакпо (6) е Килијан Мбапе (9). Холанѓанецот ги постигна сите шест гола против различни тимови.

Холандија и Турција одиграа 14 меѓусебни натпревари. Холандија има шест победи, Турција две помалку, додека четири натпревари завршиле нерешено.

Првиот дуел меѓу селекциите беше одигран далечната 1958 година во Амстердам, а Холандија победи со 2:1.

Последна во низата средби, ги играа во квалификациите за СП 2021 година, а Холанѓаните беа немилосрдни со 6:1, разбирливо бидејќи претходниот натпревар им припадна на Турците со 4:2.

Претстојната средба меѓу Холандија и Турција ќе биде прва на големите натпреварувања, бидејќи сите претходни беа натпревари во рамките на квалификациите за турнир или натпреварите беа од пријателски карактер.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK