Почина еден од најдобрите во историјата на бејзболот

12309787.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПознатиот бејзбол играч Вили Мејс почина на 94-годишна возраст. Станува збор за човек кој е веднаш зад легендарниот Бејб Рут во речиси сите статистички параметри.

Кариерата на Мејс во МЛБ започна во 1951 година со Њу Јорк Џајантс, франшиза која се пресели во Сан Франциско седум години подоцна, и помина речиси две децении во градот, во сојузната држава Калифорнија. Последните две сезони се врати во Големото јаболко, каде што ги бранеше боите на Метс до 1973 година.

Легендата на бејзболот може да се пофали со 22 учества на Ол-стар натпреварите. Само Хенк Арон имаше повеќе од него (25). Во 12 наврати ја освои Златната ракавица, а наградата МВП му беше доделена во 1954 и 1968 година.

Во 1954 година ја освои светската серија, единствена во неговата кариера.

Џајантс го повлекоа неговиот број 24, а истото го направи и Мета, чиј тренерски штаб го презеде по завршувањето на неговата играчка кариера.

Во Куќата на славните во Куперстаун влезе во 1979 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK