Пеп ќе мора да го ослободи играчот што го обожува и што вреди 50 милиони евра

Пеп-ќе-мора-да-го-ослободи-играчот-што-го-обожува.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКалвин Филипс (28) речиси сигурно во јануари ќе го напушти Манчестер Сити. Англискиот играч за врска не е задоволен од минутажата на Пеп Гвардиола и сака да оди на ЕП. Поради ова ќе бара нов клуб за да има поголема минутажа. Сите ја знаат ситуацијата во која се наоѓа и ќе видиме што ќе се случи. Ќе разговараме во јануари, но не е лесно“, изјави Гвардиола, кој е голем фан на Филипс. Во неколку наврати помалку минути му се извинуваше, но сега веќе нема враќање.

Пеп се надеваше дека Филипс може да остане до крајот на сезоната, но Фабрицио Романо тврди дека заминувањето на англискиот репрезентативец е 100 отсто сигурно. Сезонава Филипс има девет настапи во сите натпреварувања, а одигра 306 минути. Тој постигна еден гол, против Црвена звезда во Лигата на шампионите.

Да потсетиме, Манчестер Сити летото 2022 година го доведе Калвин Филипс, играчот од средниот ред кој пристигна од Лидс за, неофицијално, 50 милиони евра. Никогаш не се вклопи целосно во тимот на тренерот Пеп Гвардиола. Покрај тоа, имаше проблеми со повредите, па вкупно забележа само 30 настапи. Неговиот договор е до 2028 година, но веќе се поврзува со Јувентус и Баерн.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK