„Отсуствата од школо ги правдам на терен“ – Младиот Стефан стана хит во регионот!

Screenshot-2024-03-16-145308.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСтефан Марчетиќ (17) стана хит во регионот. Младиот фудбалер на Борeц од Бања Лука беше херој против Сараево бидејќи ги одведе гостите од Кошево директно во полуфиналето на Купот на Босна и Херцеговина. Тој ги постигна двата гола за својот тим, иако бидејќи домаќините го напуштија натпреварот пред последниот судиски свиреж, тој не беше регистриран со 2:1, туку со 3:0. И тоа не би било чудно доколку Марчетиќ не требаше да биде во училишната клупа оддалечена 190 километри во моментот на натпреварот.

Имено, по вториот час во Политехничкото училиште, Стефан заминал на големиот одмор и не се вратил. Уште поурнебесно е оправдувањето кое Борец му го напишал на својот фудбалер со надеж дека ќе биде разбран на училиште и ќе го оправда отсуството од четири часови.

Марчетиќ отсуствувал од часовите бидејќи „Тој отиде на голем одмор за да постигне два гола и да го однесе Борец во полуфинале“. Го потврдувам отсуството како оправдано и барам тие часови да се оправдаат – пишува во оправдувањето што Стефан го донел на училиште по победата.

Марчетиќ соборците го пречекаа како херој, а во интервју за Република открива како доживеал се што се случило.

– Беше работен ден, па мораше да трпат училишните обврски. Имам големо разбирање за сите во Политехничкото училиште, од моите пријатели, до наставникот и класен раководител Јове Слијепчевиќ, до директорката Санела Праштало. Тие ми се голема поддршка и благодарение на тоа успевам да ги избалансирам училишните обврски со фудбалот. Го надополнувам пропуштеното, и им ветив дека изостаноците ќе ги оддолжам со добри оценки, но и со игри на теренот – рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK