Откажан натпреварот БиХ-Израел

12112424.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПријателскиот натпревар меѓу Босна и Херцеговина и Израел, кој требаше да се одигра во вторник на 26 март на стадионот „Грбавица“, е откажан.

Репрезентациите на Босна и Херцеговина и Израел синоќа беа елиминирани во полуфиналните баражи за пласман ЕП. БиХ загуби од Украина, а Израел од Исланд.

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Израел, Шино Зоерц, во изјава за локалните медиуми изјави дека една од причините за откажувањето на натпреварот е „напнатата ситуација“.

„Поради тензичната ситуација, УЕФА ме контактираше веднаш штом завршија натпреварите и ме прашаа дали можеме да го откажеме од натпреварот против Босна и Херцеговина, бидејќи не премногу важен за двете селекции. Сигурен сум дека ФС БиХ би направил се за да биде добар домаќин, но под сегашните околности се согласив натпреварот да биде откажан“, изјави Зоерц.

Израелците наведуваат дека натпреварот на „Грбавица“ е откажан во соработка со двете федерации, но и со УЕФА.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK