Њукалс го сака Малдини за спортски директор

maldini.lazio_.1440x864.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЊукасл јунајтед е во потрага по нов спортски директор, а според италијанските и англиските медиуми главен кандидат е Паоло Малдини (55). Се поизвесно е дека актуелниот спортски директор на „страчките“, Ден Ешворт ќе се пресели на „Олд Трафорд“.

Неговиот договор истекува во 2026 година, но Манчестер јунајтед го бара веднаш и е подготвен да плати околу 10 милиони евра обештетување. Њукасл јунајтед бара 20 милиони, но веројантно на крајот клубовите ќе постигнат договор.

Малдини моментално е без договор, одби неколку понуди од Саудиска Арабија и стави до знаење дека е подготвен да започне нова авантура во некој европски клуб. Њукасл би можел да биде совршено решение бидејќи би му овозможило на Малдини да дојде во клуб кој нема финансиски проблеми.

Според „Газета дело Спорт“, Малдини многумина го сметаат за „тивок и компетентен глас на авторитет“ и е високо ценет од играчите кои го гледаат како икона на светскиот фудбал.

Англичаните наведуваат дека прв избор Њукасл е Малдини, веднаш потоа Пол Мичел, поранешен играч на Саутемптон. На листата на кандидати се и Руи Педро од Бенфика, поранешниот спортски директор на Рома, Тиаго Пинто и спортскиот директор на Спортинг Уго Вијана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK