Ненад Димитирјевиќ ја растури ЦСКА Москва

1685981593-1018638497-750x510-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Уникс од Казан ја совладаа ЦСКА во „Мегаспорт арената“ со 78:84 во ВТБ лигата. Натпреварот, со нестварна партија, го обележа македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ.

Димитријевиќ постигна рекордни во кариерата 38 поени, запиша и пет асистенции. Од поле промаши само еднаш 12-13 (8-8 за два, 4-5 за три, 10-11 слободни фрлања). Половина од поените Димитријевиќ ги постигна во последната четвртина.

Ваквата партија му донесе индекс на корисност 48. Маркос Најт беше следен најефикасен кај Уникс со 12 поени.

Кај ЦСКА, Мело Тримбл имаше 17 поени, Ливио Жан-Шарлс еден помалку.

Уникс сега е прв на табелата од втората фаза од ВТБ лигата. Тиимот на Димитирјевиќ има победа повеќе од ЦСКА.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK