Нејмар финансиски му помага на обвинетитот за силување Дани Алвеш

Нејмар-финансиски-му-помага-на-обвинетитот-за-силување-Дани-Алвеш.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПознатиот бразилски фудбалер Дани Алвеш е во притвор речиси една година. Обвинет е дека во ноќем клуб во Барселона, кон крајот на 2022 година силувал девојка. Обвинителството побара максимална казна од 12 години затвор.

Иако Алвеш ги негираше овие наводи, адвокатите на девојката сметаат дека имаат доволно докази кои ќе бидат презентирани на судењето кое ќе започне на 5 февруари, додека фудбалерот на секој начин се обидува да се „одбрани“.

Алвеш побарал помош од својот долгогодишен соиграч од Барселона и бразилската репрезентација, еден од најдобрите светски фудбалери Нејмар.

Според бразилските медиуми, тој од него побарал финансиска и правна помош за да избегне затворска казна.

Наводно, Нејмар веднаш се согласил да му помогне, бидејќи верува дека Дани Алвеш е невин. Нејмар му префрлил 150 илјади евра за да му помогне на славниот дефанзивец.

Како што пишуваат бразилските медиуми, парите биле префрлени на Судот во Шпанија заради „обесштетување на оштетениот“, што на крајот може да влијае на намалување на казната на Дани Алвеш. Како е тоа можно не е сосема јасно, но се наведува дека таков закон постои во Шпанија.

Исто така, Нејмар го ангажирал Густаво Чист, еден од најдобрите и најстарите адвокати кој работи во компанијата на таткото на Нејмар, додека Динора Сантана е „отстранета“ од случајот. Тој беше ангажиран од поранешната сопруга на Алвеш и се чини дека Алвеш не му верува целосно.

Да потсетиме, Дани Алвеш е еден од најдобрите десни бекови на сите времиња и вториот најтрофеен фудбалер во историјата на овој спорт. За време на неговата богата кариера, тој освои 44 трофеи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK