–>

Модриќ најстариот играч во Ел класико, Јамал најмладиот дебитант

Модриќ-најстариот-играч-во-Ел-класико-Јамал-најмладиот-дебитант.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРеал Мадрид денеска гостуваше во Барселона во најголемиот натпревар на шпанскиот фудбал.

На крајот, Реал победи со 2:1, со головите на Џуд Белингем, стрелец на голот за Барселона беше Илкај Гундоган. Двајцата играчи дебитраа во Ел класико.

Лука Модриќ го одигра 500. натпревар за Реал и собори еден рекорд. Кога Модриќ влезе на теренот во 63.минута стана најстариот фудбалер кој некогаш играл на Ел Класико.

Рекордот претходно го држеше поранешниот голман на Реал, Пако Бујо, уште еден голем играч во историјата на Реал кој во сезоната 1995/1996 година, имаше 38 години и 28 дена.

Исто така Ламин Јамал стана најмладиот дебитант во историјата на Ел класико. Крилниот напаѓач дебитираше со 16 години и 107 дена.

Foto/ EPA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK