Мичел останува верен на Кливленд

donovan.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДонован Мичел ја продолжи соработката со Кливленд Кавалирс со потпишување на три  годишен договор.

Нема сомнение дека франшизата од Охајо има долгорочни планови, а за 27-годишниот Мичел, кој е во НБА од драфтот во 2017 година, тоа значи дека ќе има право да потпише петгодишен договор вреден 380 милиони долари. во 2027 година.

Мичел верува дека главниот тренер Коби Алтман може да го повтори подвигот од 2016 година со освојување на трофејот Лери О’Брајан, според Војнаровски.

Мичел беше избран од Јута Џез со 13-ти вкупен пик на драфтот.

Тој помина четири сезони во тимот од Солт Лејк Сити, а потоа се пресели во Кливленд.

Минатата сезона ги предводеше „Коњаниците“ до полуфиналето на Источната конференција, каде беа поразени од Бостон Селтикс со 1:4.

Во разигрувањето одигра 10 натпревари, а Кливленд во првото коло едвај го победи Орландо – 4:3. Мичел имаше просек од 29,6 поени, 5,4 скока и 4,7 асистенции во плејофот во 2024 година.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK