–>

Мендилибар: Манчестер Сити е најдобриот тим во Европа, но можеме да ги изненадиме

mendilibar-superkup.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Тренерот на Севилја, Хозе Луис Мендилибар, ги сподели своите очекувања за утрешниот натпревар од Суперкупот на УЕФА против Манчестер Сити во Атина. И покрај лошиот старт во Ла Лига и поразот на домашен терен од Валенсија, стратегот на андалузискиот тим е оптимист за натпреварот против носителот на трофејот во Лигата на шампионите.

„Сакам да имаме идентитет како тим, без разлика кој ни е противник. Мора да бидеме доволно храбри да не ги изневериме нашите принципи. Ако смениме нешто, голема е веројатноста дека ќе грешиме“, изјави Мендилибар.

„Почетокот на сезоната дојде прерано и секако дека им отежнува на сите тимови бидејќи изборот продолжува и составите не се комплетирани. Сепак, играчите се возбудени за претстојниот натпревар и се амбициозни да покажат што можат. Овој натпревар нема да има ништо заедничко со претходните на кои се соочив со Гвардиола. Ова е финале и верувам дека можеме да го добиеме. Арсенал имаше полош рекорд против Манчестер Сити отколку јас против Пеп, но ги победи за Комјунити Шилд. Ако сме доволно смели, имаме шанса“, потенцира тренерот на Севилја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK