–>

Манчестер Сити ќе му ја зголеми платата на Халанд за 60%, ако потпише нов договор

Манчестер-Сити-ќе-му-ја-зголеми-платата-на-Халанд-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Раководството на Манчестер Сити е подготвено сериозно да ја зголеми платата на напаѓачот Ерлинг Халанд.

„Граѓаните“ планираат да му понудат на Норвежанецот плата од 600.000 фунти неделно доколку тој се согласи да го продолжи договорот по 2027 година. Целта е уште подолго да го врзат напаѓачот.

Халанд може да добие до 60,5% зголемување на платата во споредба со минатата сезона, во која постигна 52 гола во сите натпреварувања.

Во моментов норвешкиот напаѓач води на табелата на стрелците со шест гола по четири натпревари во Премиерлигата.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK