(Ливерпул) го декласира Челси, Сити ја продолжи серијата победи, блиц-криг на Тотенхем

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во дербито од 22. коло на Премиер лигата, Ливерпул на „Енфилд“ го победи Челзи со 4:1 и ја продолжи серијата без пораз во лигата на 15 натпревари.

Ливерпул ја запиша четвртата победа по ред, а седма во последните девет натпревари во Премиер лигата. Последниот пораз на Ливерпул го забележа во септември минатата година кога гостуваше кај Тотенхем (1:2). Потоа во 15 кола оствари 10 победи и пет нерешени.

Ливерпул поведе во 24. минута со голот на Диого Жота, а во 39. минута, играчот на натпреварот Конор Бредли зголеми на 2:0. Во последните моменти од првото полувреме домашните имаа пенал, но Дарвин Нуњез ја погоди стативата. Избраниците на Јирген Клоп дојдоа на чекор до победата во 65. минута, кога Доминик Собошлаи со глава погоди по додавањето на Бредли.

„Сините“ го намалија резултатот во 71. минута со голот на Кристофер Нкунку, но Ливерпул брзо одговори, во 79. минута Луис Дијаз погоди за 4:1. Поразот на Челзи можеше да биде многу потежок бидејќи Нуњез освен не реализираше пенал, двапати во текот на натпреварот ја погоди и стативата, во осмата и 75. минута.

Актуелниот англиски шампион Манчестер Сити немаше проблеми против еден од најголемите кандидати за испаѓање Барнли. „Граѓаните“ славеа со 3:1. Хулијан Алаврез со два гола (16, 22) и Роди (46) му ја донесоа победата на Сити. Во судиското продолжение гостите само го ублажија поразот со голот на Амин Ал Дахил.

До три бода дојде и Тотенхем со победата од 3:2 против Брентфорд. Гостите поведоа во 15. минута со голот на Нил Мопеј и го бранеа водството до крајот на полувремето. Сепак, во првите 11 минути од продолжението, Тотенхем возврати со три гола во низа, а стрелци беа Дестини Удоги (48), Бренан Џонсон (49) и Ришарлисон (56). Брентфорд до крајот намали во 67. минута со голот на Ајван Тони.