–>

Литванија ја декласираше Грција и се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство

basket
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Грција беше во мечот до третиот дел, кога наеднаш падна, а Литванците знаеја како да го искористат тоа и на крајот убедливо го совладаа својот ривал.

Рокас Јокубаитис ја предводеше Литванија со 19 поени, Игнас Браудеикис постигна 18, а Елмантас Бенџијус и Јонас Валанчијунас по 15.

На Грција не и помогна ниту одличната партија на Томаш Вокап, кој постигна 21 поен, а кај него единствено двоцифрен беше Џанулис Ларенцакис со 17.

Во последното коло од втората фаза Литванија ќе игра против Соединетите Американски Држави и тој меч ќе одлучи кој ќе биде прв во Ј групата која во четврт-финалето ќе се сретне со групата во која е и Србија.

Грција со поразот ги загуби сите шанси за директен пласман на Олимписките игри, а сега следуваат бараж натпреварите од 9 до 16. место.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK