Леклер прв пат во кариерата победи во Монако

12256559.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВозачот на Ферари, Шарл Леклер е победник на трката во неговиот роден град, Големата награда на Монако. Второто место го освои возачот на Мекларен, Оскар Пјастри, а најниското скалило на подиумот му припадна на уште еден член на Ферари, Карлос Саинц.

Леклерк до ова неделно поладне никогаш не победил во својот град. Денес ја забележа петтата победа во кариерата, прва по пауза од речиси две години.

Трката беше многу специфична, бидејќи на почетокот имаше страшен инцидент (сосема невообичаен за Монте Карло), во кој Серхио Перез остана неповреден. Покрај него трката ја завршија возачите на Хас, Кевин Магнусен и Нико Хулкенберг, а поради дург инцидент на стартот од трката се повлече и Естебан Окон од Алпин.

Веднаш беше истакнато црвено знаме, трката беше прекината. Од оваа одлука најмногу профитираше Карлос Саинц, кој на стартот погреши, излета од патеката, ја дупна гумата, но некако успеа како 16. да дојде до боксот.

Дирекцијата на трката реши на рестарот сите да бидат на пизициите од квалифкациите.

На крајот како што стартуваа така и завршија, бидејќи црвеното знаме сите го искористија за да ја извршат задолжителната промана на пневматиците.

Бодови во Монако освоија Ландо Норис (Мекларен), Џорџ Расел (Мерцедес), Макс Ферстапен (Ред Бул), Луис Хамилтон (Мерцедес), Јуки Цнода (РБ). Алекс Албон (Вилијамс) и Пјер Гасли (Алпин).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK