Лапорта: Реал Мадрид 70 години има помош од судиите

Лапорта-Реал-Мадрид-70-години-има-помош-од-судиите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏоан Лапорта во интервју за каталонското радио РАЦ 1, вели дека добро ја обавува функцијата и дека други се виновни за неубедливите резултати на Барселона оваа сезона. Потенцира дека нема намера да поднесе оставка.

Лапорта во речиси едночасовниот разговор со водителот допре различни теми меѓу кои и најголемиот ривал и нивната спрега со судиите.

„Никогаш не сме практикувале пропаганда како Реал Мадрид ТВ. Затоа треба да се вклучи Судиската комисија на Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Погледнете што се случи на натпреварот помеѓу Реал и Алмерија. Срамота! И тогаш од Реал велат дека судиите и помагаат на Барса. Многу сме лути“.

Истото можат да го кажат и од таборот на Реал, поради „случајот Негреира“, случај кој се уште го тресе шпанскиот фудбал.

„Тој случај е лепак за медиумите. Купувањето судии не е докажано. Јас верувам во правдата. Јас сум правник по професија и Барса сигурно ќе биде ослободена, бидејќи реалноста е дека никогаш не сме купиле судии и поради оваа оркестрирана кампања ќе добиеме финансиска отштета кога ќе се докаже дека сме невини. Низ приказната Реал не се однесува добро, користи вежба за цинизам која за нас не е прифатлива. Не можат тие да зборуваат за моќта која владеела врз судиите. Погледнете за кого беа судиите, 70 години партнери без подоцнежните директори на Реал“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK