–>

Кудус го засили Вест Хем

kudus_1280.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поранешниот играч на Ајакс Мохамед Кудус официјално е претставен како нов играч на Вест Хем. „Чеканите“ на клубот од Амстердам му платија отштета од 41 милион евра.

Фудбалерот од Гана потпиша петгодишен договор со Вест Хем и е четвртото засилување летово. Во тимот предводен од Дејвид Мојс веќе пристигна играчите од средниот ред Едсон Алварез и Џејмс Вард-Проуз, како и дефанзивецот Константинос Мавропанос.

Кудус е дел од Ајакс од 2020 година, кога холандскиот клуб му плати девет милиони евра на Нордсјеланд. Репрезентивецот на Гана за Ајакс одигра 87 натпревари, постигна 27 гола и забележа 12 асистенции. Два пати беше шампион на Ередивизија, а еднаш го освои Купот на Холандија.

Доаѓањето на 23. годишниот фудбалер претставува целосна трансформација на средниот ред на Вест Хем – англискиот клуб го напушти актуелниот капитен Деклан Рајс за време на преодниот рок, а парите што Арсенал ги плати за 24. годишниот фудбалер беа искористени за трансферите на Кудус, Вард-Проус и Алварез.

Кудус игра како офанзивен играч за врска, но може да игра и како десно крило.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK