Крај на сезоната за Едерсон – Херојот Ортега ќе брани во последното коло

1715907042-GettyImages-2152958892-750x500-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГолманот на Манчестер сити, Едерсон, нема да може да им помогне на соиграчите во наредниот период поради мала фрактура што ја заработи на натпреварот со Тотенхем.

Бразилецот беше заменет по судир со стоперот на противничката екипа Кристијан Ромеро.

Во моментот кога беше заменер, Едерсон го искажа своето незадоволство од одлуката на тренерот Пеп Гвардиола.

Едерсон ја напушти играта во 69. минута, му го препушти местото Стефан Ортега, кој блескаше во преостанатиот дел од натпреварот и имаше голем придонес за победата на Сити.

Избраниците на Пеп Гвардиола го зазедоа првото место на табелата откако го совладаа Тотенхем со 2:0. Ортега, два пати го запре Дејан Кулушевски, а во 84.минута веројатно ја имаше одбраната на сезоната кога го запре ударот на Хјунг-Мин Сон во ситуација еден на еден при резултат 0:1.

Сити во последното коло ќе влезе со два бода повеќе од Арсенал. Во недела Сити ќе го пречека Вест Хем, а Арсенал ќе игра против Евертон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK