Крај на сезоната за Де Јонг

2024-04-2B-REPORT.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерот на Барселона Френки де Јонг го повреди скочниот зглоб на натпреварот против Реал Мадрид. Холанѓанецот во финишот на првото полувреме, со помош на лекарскиот тим го напушти теренот.

Барселона ја потврди повредата на Де Јонг без да прецизира колку време ќе биде надвор од терените.

Каталонските медиуми објавија дека Холанѓанецот ќе отсуствува пет недели, што значи дека оваа сезона за него заврши.

Според истите извори, 26-годишниот холандски репрезентативец би требало да биде подготвен за Европското првенство кое е закажано од 14 јуни до 14 јули.

Холандија на ЕП ќе игра во групата Д со Франција, Полска и Австрија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK