Втора шампионска титула за кошаркарките на Баскет Кам

kosharka
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Екипата на Баскет Кам по втор пат во историјата на македонското кошаркарско првенство стигнаа до шампионскиот трофеј.

Вечерва во Скопје, во третиот натпревар од финалната серија на плејофот, тимот предводен од тренерот Златко Гоцевски славеше со 68:59 и со чисти 3-0 го симна Бадал од тронот.

Првиот трофеј кошаркарките од Македонска Каменица го освоија во 2021 година.

Најзаслужна за победата на Баскет Кам беше Елена Тасевска со 22 поена. Таа е прогласена за МВП во финалната серија.

Во поразениот тим се истакна Американката Кетлин Метју исто така со 22 поена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK