Швед: Ме опколија, ме удираа по нозете, по главата, повеќе не се сеќавам

shved
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Кошаркарот на ЦСКА, Алексеј Швед, проговори за нападот во центарот на Москва, како резултат на кој се здоби со повреда на главата со скршеници на коските на черепот и контузија на мозокот.

– Бев отпуштен од болница пред само неколку дена. Се чувствувам многу подобро. Децата и сопругата се среќни, па закрепнувањето оди добро. Сè се случи вака: момците се обложија на наша победа и изгубија со пари по нашиот пораз на домашен терен во мајсторката со Локомотив. Кога ме сретнаа по натпреварот почнаа да ме навредуваат. Не опкружија мене и сопругата. Потоа пристигнаа уште момци. Не е јасно зошто го направија сето ова. Но, сега ќе го сфатат тоа. Не можевме да им побегнеме. Нè опколија. И реков на жена ми, ајде да одиме. Во тој момент почнаа да ме удираат во нозете, во главата. И позади. Не се сеќавам понатаму. По нападот веднаш ме хоспитализираа. Следуваа многу различни процедури. Во реалниот живот повредите се тешки, но закрепнувањето оди добро, изјави Швед.

Тимот на ЦСКА чиј тренер е македонскиот кошаркарски стручњак Емил Рајковиќ загуби од Локомотив во полуфиналето на ВТБ-лигата со 4:3.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK