Колку заработи Иванишевиќ од соработката со Ѓоковиќ?

ff43f2f3-a29b-43fd-8d13-2a16c34e026f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПрекинот на соработката меѓу Новак Ѓоковиќ и Горан Иванишевиќ е топ тема кај регионалната спортска јавност.

Ниту една страна не ги откри точните причини за разделбата, освен што Ѓоковиќ изјави дека „достигнале точка на заситеност“.

Ѓоковиќ најверојатно пукна по лошиот почеток на сезоната во која се уште нема освоено трофеј, пред најважните турнири во годината, додека Хрватите пишуваат дека, без разлика на се, Иванишевиќ добро заработил од оваа соработка.

Соработката на ова дуо траеше речиси шест години, во кои Ѓоковиќ освои 12 грен слем титули.

Наводно, Ѓоковиќ му плаќал на Иванишевиќ од 6.000 до 10.000 евра неделно, односно легендарниот Хрват добивал 10 отсто премија од заработката на српскиот тенисер на турнирите.

Иванишевиќ заработил повеќе од 300.000 евра само од плата минатата година.

Ако ја земеме таа бројка како просечна заработка на Иванишевиќ за време на соработката со Ѓоковиќ и процентот од освоените турнири, Иванишевиќ во последните шест години како тренер на најдобриот тенисер во светот заработил помеѓу два и четири милиони евра.

Инаку, Иванишевиќ во кариерата како активен играч заработи околу 16 милиони евра. Кариерата во која освои еден грен слем (Вимблдон), Иванишевиќ ја заврши во 2011 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK