Кимих е подготвен да го напушти Баерн

119604.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТри клуба во летниот преоден рок ќе се борат за потписот на Џошуа Кимих. Германскиот репрезентативец не е задоволен од статусот што го има во клубот, самиот најави дека сака да го напушти Минхен.

Кимих наредната сезона ќе влезе во последната година од договорот. Баерн нема намера да му понудат нов. Новиот спортски директор, Макс Ербел, смета дека на позицијата на која игра Кимих, во клубот го имаат тинејџерот Павловиќ.

Наводно, Кимих, рекол дека не сека да игра во ПСЖ, Манчестер јунајтед и Челси. Во Премиер лигата негова желба се Манчестер сити, Арсенал и Ливерпул. Според медиумите не е исклучено дека би ги разгледал понудите на Реал Мадрид и Барселона.

Баерн се уште не ја одредил цената за Кимих, но се претпоставува дека за фудбалерот од средниот ред ќе бара околу 60 милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK