Каталонците тврдат дека Макез ќе биде новиот тренер на Барселона

17133144508942.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧави Ернандез на крајот од сезоната ја напушта клупата на Барселона, а според информациите кои доаѓаат од Каталонија негов наследник ќе биде Рафаел Маркез.

Чави ја презеде Барселона на крајот на 2021 година, минатата сезона ја освои шампионската титула, но се чини дека не можеше да го издржи притисокот. На почетокот на годината објави дека на крајот од сезоната ќе го напушти клубот.

Ден по елиминацијата на Барселона од Лигата нашампионите, локалните медиуми објавија дека Рафаел Маркез ќе биде новиот тренер.

Мексиканецот моментално е на чело на Б тимот на Барселона.

„Опцијата Рафа Маркез да го преземе тимот расте. Мексиканецот е главен фаворит за оваа функција доколку Чави не се предомисли“, пишува „Мундо Депортиво“.

Маркез нема премногу тренерско искуство. Од 2022 година седи на клупата на Б тимот на каталонскиот клуб, а претходно работеше во помладите категории на Алакле.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK