–>

Јужна Африка постигна историски успех во Париз

ragbisti_2343242311223344-1
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Рагбистите на Јужна Африка синоќа ја испишаа историјата на спортот и по четврти пат, втор по ред, го освоија Светското првенство. 

Спектакуларното финале на стадионот на Франција во Сен Дени, во кое Јужна Африка го совлада Нов Зеланд со 12:11, привлече многу светски личности на трибините, а меѓу нив беа и двајца од тројцата најдобри тенисери на сите времиња – Новак Ѓоковиќ и Роџер. Федерер.

Новак ја искористи приликата да го проследи големото финале, бидејќи веќе неколку дена е во Париз, каде следната недела ќе игра на АТП Мастерс турнирот од серијата 1000, додека Федерер беше во улога на голем навивач на Јужна Африка. , што е нормално, бидејќи тој е мајка од таа земја.

Инаку, Србинот мечот го следеше во друштво на познатата британска пејачка со албанско потекло, Рита Ора.

Малку неочекуваната слика има едноставно објаснување – сопругот на Рита Ора е Таика Ваитити, која го снима филмот наречен „Tour De Rugby“ на Светскиот куп во рагби, ја обиколува Франција и ја запознава нејзината култура со посета на рагби натпревари.

Тој е Новозеланѓанец, а неговата земја во финалето играше против Јужна Африка.

Меѓу оние кои им доделија медали на финалистите беше и претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK