Јамал против Хрватска ќе стане најмладиот играч во историјата на Европските првенства

lamine-yamal-1-2126713-1716816492438
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпанија и Хрватска ќе го третиот натпревар на Европското првенство во Германија.

 

Во реприза на ланското финале во Лигата на нации, ќе биде урнат еден рекорд.

Вундеркиндот на Барселона, Ламине Јамал, ќе биде во стартниот состав на Шпанија и ќе стане најмладиот играч во историјата на Европските првенства.

Јамал денес има 16 години и 338 дена.

Крилниот напаѓач ќе го собори три години стариот рекорд поставен на последното Европско првенство од Полјакот Кацпер Козловски. Тој на натпреварот Полска-Шпанија имаше 17 години и 246 дена.

Јамал помина низ академијата на Барселона, славната Ла Масија, дебитираше кај Чави и досега има 51 настап за Барселона, со уччинок од седум гола и десет асистенции.

Тој е е еден од најголемите таленти во светот, а со каталонскиот клуб има договор до летото 2026. „Трансфермаркт“, неговата вредност ја проценува на 90 милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK