Иван Ракитиќ има нов клуб

Иван-Ракитиќ-има-нов-клуб.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИван Ракитиќ (35) е нов играч на Ал Шабаб. Хрватскиот играч за врска ги помина лекарските прегледи и потпиша договор до јуни 2025 година. Не е познато дали Ал Шабаб плати некава обесштетување, бидејќи договорот на Ракитиќ со шпанскиот клуб траеше до крајот на оваа сезона.

Според „Трансфермаркт“, Ракитиќ вреди четири милиони евра, а оваа сезона има 27 настапи, два гола и четири асистенции за 2.037 минути игра. Во својата кариера настапуваше за Базел, Шалке, Севилја и Барселона, а за хрватската репрезентација на 106 настапи има 15 гола и сребрен медал на Светското првенство во Русија 2018 година.

Ракитиќ, замина кига Севилја се наоѓа во најголемата криза во овој век. Клубот има големи финансиски проблеми, а во првенството се бори за опстанок.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK