Хрватски третолигаш продаде играч за 5.200.000 евра

Хрватски-третолигаш-продаде-играч-за-5200000-евра.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНеверојатната вест доаѓа од Хрватска. Третолигашот Кустошија на Лајпциг му продаде фудбалер за 5,2 милиони евра.

Станува збор за 17. годишниот напаѓач Дино Клапија. Напаѓачот ги помина лекарските прегледи и наскоро треба и официјално да стане член на Булс.

Клапија пристигна во Кустошија минатиот март од Њујорк, филијала на Манчестер сити.

И тогаш имаше голем интерес за овој напаѓач, но тој се одлучи за Кустошија со оглед дека тоа беше најдоброто место за неговиот развој.

Покрај Лајпциг, за Клапија заинтересирани беа и Арсенал, Дортмунд и Динамо Загреб.

Инаку, тој е роден во Америка, но во декември 2023 година дебитираше за хрватската репрезентација до 17 години.

Да потсетиме, Кустошија летово го продаде стоперот Микаел Фаје на Барселона за пет милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK