–>

Хрватска победа ја дели од пласман на ЕУРО 2024

Хрватска-победа-ја-дели-од-пласман-на-ЕУРО-2024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKFoto/ EPA

Репрезентацијата на Хрватска славеше во Рига протв Летонија (0:2) во седмотo коло, во групата Д, за пласман на ЕУРО 2024.

Со оваа победа избраниците на Златко Далиќ се искачина на второто место во групата со 13 бода, додека Летонија е последна со три бода.

На Хрватска и е потребна победа во последното коло, на домашен терен протов Ерменија за да се квалификува на ЕП.

Хрватска, охрабрена од добрите вести што ги доби од Ереван каде Ерменија и Велс ремизираа (1:1), започна агресивно и ранот ги реши сите дилеми околу конечниот победник.

Првиот гол по само седум минути го постигна Ловро Мајер, а девет минути подоцна тој му асистираше на Андреј Крамариќ за вториот гол на Хрватска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK