Гвардиола: Да беше до парите, Јунајтед требаше да ги освои сите титули

3924135-79715468-2560-1440.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМанчестер сити од 21:00 часот гостува кај Тотенхем во 34.коло од Премиер лигата. Сити моментално е втор со бод зад Арсенал и потребна е победа за да скокне на првото место. Тотенхем е петти и најверојатно ќе остане на таа позиција бидејќи Астон Вила моментално заостанува пет бода зад нив.

Тренерот на Сити, Пеп Гвардиола пред натпреварот зборуваше за медиумите за тоа дали доминацијата на Сити е здодевна и објасни дека парите не се единствената причина за успесите што ги постигнува Сити.

„Досадно е? Не, тешко е затоа што знаете што се случувало претходно? Ппарите. Ако се работеше за пари, Манчестер Јунајтед требаше да ги освои сите титули. Останатите. Челси! Сите титули. Арсенал. Сите титули! Бидејќи тиа, во последните пет сезони потрошија повеќе пари од нас.. Тие треба да бидат таму, а не се“, рече Гвардиола и додаде.

„Од истата причина Џирона не треба да биде во Лигата на шампионите следната сезона и Лестер никогаш не би можел да ја освои Премиер лигата“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK