Голем пресврт, Фриц го исфрли Зверев од Вимблдон 

zvereee.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГолем пресврт, Фриц го исфрли Зверев од Вимблдон

Американецот Тејлор Фриц по големиот пресврт го совлада Александар Зверев во осминафиналето на Вимблдон со 3:2, по сетови 4:6, 6:7, 6:4, 7:6, 6:3.

Мечот меѓу двајца тенисери траеше три часа и 33 минути.

Откако водеше со 2:0 во сетовите, Зверев делуваше самоуверено и никој не можеше да претпостави дека Фриц ќе се врати во мечот и ќе направи пресврт.

Американката направи брејк во третиот сет на 4:4 и намали на 1:2 во сетови. Во четвртиот сет немаше брејк, па беше решено со тај-брејк, во кој Американецот беше многу подобар.

Во петтиот сет, еден брејк му беше доволен на Фриц да му го зададе последниот удар на Германецот и да се пласира во четвртфиналето. Фриц во четвртфиналето на Вимблдон ќе игра против Италијанецот Лоренцо Музети.

Победникот од тој дуел ќе му биде потенцијален ривал на Новак Ѓоковиќ доколку пред тоа седумкратниот шампион на Вимблдон ги елиминира Холгер Руне и Алекс де Минор.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK