Ѓоковиќ преку Попирин до третото коло во Мелбурн

Ѓоковиќ-преку-Попирин-до-третото-коло-во-Мелбурн.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовак Ѓоковиќ успеа да се пласира во третото коло на Австралија опен. Ѓоковиќ се мачеше на стартот на Австралија опен против хрватскиот тенисер Дино Прижмиќ, се мачеше и во второто коло против домашниот тенисер Алексеј Попирин, но повторно победи 6:3, 4:6, 7:6 (7:4 ), 6:3.

Повторно имаше драма, неизвесност и зпасување на сет топки во низа, но Ѓоковиќ уште еднаш ја преживеа голгота и успеа да го мине својот противник.

Слично како и во првото коло, Ѓоковиќ рутински го доби првиот сет, брејкот во осмиот гем му беше доволен за предност од 1:0.

Тоа што го загуби првиот сет не го обесхрабри 24-годишниот Австралиец, целосно се разигра во втроиот сет, сервираше исклучително добро, погаѓаше винери и храбро го напаѓаше сервисот на Ѓоковиќ.

Успеа да направи брејк во четвртиот гем и кога го потврди брејкот веќе имаше 4:1. Набрзо беше 5:2.

Новак успеа да одговори, возврати со брејк во деветтиот гем, дојде до 4:5, но пота одигра лош сервис гем и му дозволи на Австралиецот да изедначи.

Третиот сет беше клучен. Попирин сервираше прв и постојано беше во водство, Ѓоковиќ го секогаш неговиот ритам и без многу потешкотии успеваше да држи егал со помладиот ривал.

Така беше до 10. гем, кога Србинот се соочи со три сет топки, а потоа и со четвртата. Откако ги спаси сите изедначи, а потоа во тај-брејкот дојде до предност во сетови од 2:1.

Во четвртиот сет падна ритамот во играта на Попирин, Ѓоковиќ тоа максимално го искористи, го освои сервисот на противникот во петтиот гем, потоа имаше три сет топки во осмиот на сервис на Попирон, не ги искористи, но веќе во во следниот Попирин не можеше да се одбрани и најдобриот светски играч рутински го заврши мечот.

Во следното коло ривал ќе му биде Томаш Мартин Ечевери од Аргентина, кој во три сета со 6:4, 6:4, 6:4 го победи францускиот ветеран Гаел Монфис.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK