Ѓоковиќ: Има шанси да се откажам

гок.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ не ја исклучи можноста да се повлече од Ролан Гарос.

Новак го повреди коленото во осминафиналето против Франсиско Серундоло, кого го совлада со 3-2 по повеќе од четири и пол часа борба.

На конференцијата тој беше запрашан дали има шанси да се повлече од Ролан Гарос.

Во вторник ќе направи магнетна резонанца и ќе види што ќе се случи понатаму.

“Постои шанса да се откажам. Зависи од тежината на повредата, колку е направена штета. Веќе не е во мои раце. Дозволете ми да се молам, се да биде како што треба. Вечерва, утре, ќе се обидам да направам уште некои работи за да го забрзам закрепнувањето, коленото е, можеби главниот зглоб нешто со некои мускули, но коленото… Тоа е мускул, а методот и пристапот кон закрепнувањето е различен. Сè почесто се случуваат непланирани повреди и вакви инциденти. Можам да се пофалам дека имав толку долга кариера со толку малку повреди“, рече Ѓоковиќ.

Многумина велеа дека Новак не е во форма.

„Луѓето сакаат многу да зборуваат и коментираат, судат. Луѓето сакаат да судат од удобна фотелја. Што се однесува до состојбата на коленото, не би навлегувал во детали. Не чувствувам дека е соодветно да го споделам со вас, се надевам дека ќе добијам позитивни вести утре по магнетната резонанца, па ќе видиме до каде сме и што треба да правиме“.

Доколку реши да продолжи, ривал во четвртфиналето ќе му биде Каспер Руд.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK