Ѓоковиќ и Иванишевиќ ја прекинаа соработката

3415338-69748928-2560-1440.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГоран Иванишевиќ повеќе не е тренер на најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ.

Двајцата ја прекинаа соработката по речиси шест години.

Веста дојде неочекувано, а ја објави Ѓоковиќ преку својот Инстаграм профил.

„Јасно се сеќавам на денот кога штотуку го поканив Горан да биде дел од мојот тим. Беше во 2018 година и јас и Маријан баравме некоја иновација, да донесеме некоја магија на сервисот во нашето дуо. Всушност, не само што добивме сервис, добивме и многу смеење, забава, години на првото место, соборени рекорди и уште 12 Грен слемови и неколку финалиња од тогаш. Спомнав ли малку драма? Нолефам би требало да го знаат тоа“, рече Ѓоковиќ.

„Горан и јас одлучивме пред неколку дена да престанеме да работиме заедно. Хемијата на теренот имаше свои подеми и падови, но нашето пријателство отсекогаш било цврсто како камен. Всушност, јас сум горд на тоа, не сум сигурен дека е и тој. Освен што освојувавме турнири заедно, имавме и битка настрана во парчис (социјална игра) долги години. И тој турнир никогаш не завршува за нас“, додаде светскиот број. еден.

Пред Иванишевиќ, Новак соработуваше со Рикардо Пјати, Марјан Вајда, Тод Мартин, Борис Бекер и накратко со Андре Агаси.

Во текот на изминатите денови на тренингот во Белград друштво му правеше и поранешниот селектор на Дејвис куп тимот на Србија, Ненад Зимоњиќ.

Можно е тој да биде со Новак на следните неколку турнири, а со него ќе биде и Карлос Гомез Херера, некогашниот негов спаринг партнер, а сега негов менаџер.

Новак има време да донесе одлука со кого ќе соработува во иднина, а првиот следен турнир му е Мастерсот во Монте Карло од 7 до 14 април.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK