Ѓоковиќ го критикуваше форматот на Дејвис купот

Ѓоковиќ-го-критикуваше-форматот-на-Дејвис-купот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ проговори за изменетиот формат на Дејвис купот.

Сега се разбира дека најдобрите осум селекции ќе го играат завршниот турнир на крајот на годината во Малага.

Ѓоковиќ смета дека треба да се најде средина меѓу стариот и новиот формат.

„Имаше многу дискусии за форматот, и доаѓањето и заминувањето на Космос, имаше многу критики.  Јас лично мислам дека најдобриот формат би бил средина помеѓу старото и новото, но ова не е најдобро решение – одамна не сме играле во Србија и луѓето дома немаа шанса да не гледаат, нашата федерација немаше никаква корист“, изјави Ѓоковиќ.

Новак објасни дека не знае што е совршен формат, но сигурен е дека нешто мора да се промени.

„Немам совршен формат да понудам, но мислам дека треба да се разговара со играчите, дека сите имаат глас, ИТФ не комуницираше со нас и тоа треба да се промени, бидејќи ние сме составен дел од ова натпреварување.Ќе има разлики во мислењата, но натпреварите со дома и настрана беа карактеристика на Дејвис купот, премногу е да се биде во иста земја неколку години“, изјави најдобриот светски тенисер.

Во четврток, на 23 ноември, Србија во четвртфиналето ќе игра против Велика Британија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK