Фудбалер од Босна и Херцеговина почина од срцев удар, клубот веднаш згасна

379c6f11-1218-4540-af87-87c43e42e556.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИрфан Мешиќ, фудбалер на Турија, почина на 35-годишна возраст, од срцев удар што го доживеа за време на натпреварот.

Клубот кој се натпреварува во Втората лига на Тузланскиот кантон Запад веднаш објави дека се гаси, пренесува „Индекс“.

Мешиќ во својата кариера настапуваше за бројни нисколигаши од Босна и Херцеговина, а во Турија пристигна пред нешто повеќе од еден месец од Рудар Лукавац.

Турија на својот Фејсбук профил ја објави потврдата за смртта на фудбалерот, а набргу потоа клубот објави дека престанува со работа.

„Уништени од болката и тешкиот избор на судбината, ве известуваме дека Ф.К.Турија автоматски престанува да работи. Секогаш потта и срцето ги оставаше на теренот, а за малку ќе ги испуштеше таму, за жал, на брате Ирфан Мешиќ. Борбата продолжи и еден час подоцна… И таму се бореше како само ти знаеше, како лав…“, е дел од пораката на клубот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK