Одземена титулата на белоруски Шахтјор поради местење натпревари

shahtjor
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Белорускиот шампион Шахтјор Солигорск е прогласен виновен за местење натпревари и одземена му е титулата која ја освои минатата сезона, објави Фудбалската федерација на Белорусија (АБФФ).

Шахтјор, исто така, е казнет со одземање 30 бодови во оваа сезона и 20 бодови за следната сезона, а ќе мора да плати и глоба во износ од 135.000 евра, соопшти во четвртокот БФФ.

Со истрагата е утврдено дека функционери на Шахтјор организирале местење резултати на фудбалските натпревари и нуделе незаконски финансиски добивки на други екипи во белоруското првенство.

Други две прволигашки екипи, Енергетик – БГУ Минск, кој минатата сезона беше вицешампион, и Белшина, исто така, се казнети со одземање бодови поради вмешаност во местење натпревари.

Покрај клубовите, казнети се и голем број фудбалери, судии и клупски претставници, кои ќе мораат да платат парични казни, а изречени им се и суспензии во траење од шест месеци до пет години.

Местото на Шахтјор во квалификациите за Лигата на шампиони за следната сезона ќе го заземе Бате Борисов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK