Њукасл по две децении повторно во Лигата на шампиони

njukasl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Англискиот прволигаш Њукасл со ремито без голови против Лестер во 37. коло во Премиер лигата и математички обезбеди место меѓу Топ 4 и пласман во Лигата на шампиони во која се враќа по две децении.

Четирикратниот англиски првак последен пат играше во елитното европско клупско натпреварување во сезоната 2002/03 под водство на легендарниот англиски тренер Боби Робсон.

Њукасл лани се бореше за опстанок во Премиер лигата, а работите се сменија откако клубот мина во сопственост на луѓе од Саудиска Арабија, а на тренерското место беше назначен Еди Хау.

„Ова е неверојатна ноќ за нашите навивачи. Неверојатно е ова што го постигавме“, изјави Хау по вчерашното реми 0-0 против Лестер.

„Ме прашувате што очекувавме на почетокот на сезоната? Тоа сигурно не беше да се најдеме во топ 4. Секако, секогаш се надеваш, веруваш и мораш да сонуваш, но искрено не чувствувавме дека сме подготвени за тоа. По минатогодишната битка за опстанок, прашањето беше дали можеме да се консолидираме и да бидеме подобар тим“, додаде Хау.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK