Имобиле е третиот играч во Серија А кој учествувал во 200 гола за еден тим

imobile
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, има придонесено во 200 гола за римјаните во италијанското првенство – 162 гола и 38 асистенции.

Токму Имобиле го постигна победничкиот гол од пенал на мечот со Удинезе викендов во 36. коло од Серија А.

Триесет и тригодишниот играч стана третиот фудбалер во историјата на италијанското првенство со ваков резултат. Тој им се приклучи на Франческо Тоти (244, Рома) и Антонио Ди Натале (255, Удинезе)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK