–>

Фрација и Романија се првите четвртфиналисти на ЕП во одбојка

Фрација-и-Романија-се-првите-четвртфиналисти-на-ЕП-во-одбојка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Oдбојкарите на Франција и на Романија се пласираа во четврт-финалето на Европското првенство.

По голема драма и пет сета, селекцијата на Романија ја совлада Хрватска со 3:2 (25:17, 25:20, 17:25, 26:28, 15:12).

Во второто осминафинале Франција беше убедлива и триумфираше над Бугарија со максимални 3:0 (25:21, 25:21, 25:15).
Романија и Франција ќе се сретнат во четвртфиналната пресметка.

Во останатите осминафинални дуели се среќаваат: Словенија – Турција, Италија – Македонија, Португалија – Украина, Германија – Холандија, Полска – Белгија и Србија – Чешка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK