Формула 1: Потврдени шест трки за 2025

formulaaa.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Формула 1 објави кои шест патеки ќе бидат домаќини на спринтерските трки во 2025 година.

Првиот тркачки викенд во кој ќе ја следиме спринтерската трка е вториот во сезоната, во Кина (21-23 март).

Следуваат Мајами (2-4 мај), Белгија (25-27 јули), Остин (17-19 октомври), Бразил (7-9 ноември) и Катар (28-30 ноември).

Спринтот се вози на истите патеки оваа сезона,  што значи дека нема никакви промени.

Сезоната во Формула 1 во 2025 година ќе започне во Австралија на 14 март следната година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK