–>

Филкруг е пред трансфер во Борусија Дортмунд

Fullkrug-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Борусија Дортмунд е блиску до реализција на трансферот на напаѓачот на Вердер, Никлас Филкруг. Германските медиуми пишуваат дека 30. годишникот треба да се пресели во Дортмунд за отштета од 15 милиони евра.

Филкруг беше одличен минатата сезона во Бундеслигата и за тимот од северот на земјата одигра 28 натпревари и постигна 16 голови во елитното натпреварување на германскиот фудбал.

Како што пренесува германски „Спорт1“, Фикруг треба да потпише тригодишен договор, но финансиските детали се уште не се договорени.

Филкруг ја започна кариерата во Вердер, но по потешкиот пат дојде и до дресот на националниот тим. Кариерата ја започна во Вердер, потоа беше позајмен во Гројтер Фирт, а играше и за Нирнберг и Хановер, пред повторно да им се приклучи на Вердер Бремен во 2019 година.

Филкруг од 2022 година е дел од германската репрезентација со која учествуваше на Светското првенство во Катар. Во репрезентацијата одигра 9 натпревари и постигна 7 голови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK