Евролига: Прочида најдобар млад играч

image-362615-any1200x1200.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарот на Алба од Берлин, Габриеле Процида е прогласен за најдобар млад играч на Евролигата, објавено е на веб-страницата на елитното натпреварување.

Прочида е третиот Италијанец кој ја освоил престижната награда, по Андреа Барњани (2005/06) и Данило Галинари (2007/08).

Талентираниот кошаркар имаше голема конкуренција за наградата, особено од неговиот соиграч од Алба и сонародник Матео Спањоло.

Сепак, тој имаше поголема улога во тимот, поради што и го доби признанието кое го изгласаа тренерите на екипи во Евролигата.

Оваа сезона имаше просек од 8,3 поени, 1,6 скока и 1,4 украдени топки.

Сезонава 10 пати имаше двоцифрен учинок, а најдобра партија ја имаше против Макаби, кога мечот го заврши со 22 поени и три украдени топки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK