Евертон и Нотингем Форест се под истрага за кршење на финансискиот фер-плеј

Евертон-и-Нотингем-Форест-се-под-истрага-за-кршење-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиер лигата објави соопштение во кое се вели дека Евертон и Нотингем Форест се казнети поради прекршување на регулативите за финансиски фер-плеј.

Двата клуба се упатени до независна комисија за наводно прекршување на правилата за профит и одржливост за сезоната 2022/2023. Правилата на Премиер лигата на клубовите им дозволуваат загуба од од најмногу 105 милиони фунти во период од три сезони (35 фунти по сезона) пред да бидат казнети.

Клубовите кои ќе го прекршат ова правило се соочуваат со одземање на бодови. Тоа најдобро го знаат во редовите на Евертон, откако „карамелите“ веќе се казнети со одземање 10 бода за прекршоци во сезоната 2021/2022 и во моментов се жалат на таа одлука.

Премиер лигата во своето соопштение потврди дека Евертон и Нотингем ги прекршиле правилата на лигата.

Се очекува комисијата во наредните денови да донесе одлука за висината и видот на казната за Евертон и Нотингем Форест.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK