–>

Евертон го потврдија трансферот на Бето од Удинезе

F4s2rWqWEAEAEMv.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Евертон го донесоа своето најголемо засилување во летниот преоден рок, потпишувајќи со напаѓачот Бето од Удинезе за повеќе од 30 милиони фунти.

25-годишниот Португалец помина две сезони во Удинезе каде што пристигна од Портимоненсе во 2021 година, и постигна 21 гол во две години. Тој е петто засилување за Евертон ова лето по лошиот старт на сезоната и посочи дека неговиот херој Самуел Ето бил клучен за трансферот.

„Добро е чувството да се пристигне во голем клуб како Евертон, кој е респектиран клуб со големаисторија. Кога слушнав дек се заинтересирани беше многу лесно да се донесе одлука, бидејќи мојот идол, Самуел Ето играше тука“, вели Бето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK